Udział w posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Praw Pacjentów nt. „Organizacja opieki nad pacjentami z hipercholesterolemią rodzinną”.

15 grudnia 2017 r odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Praw Pacjentów nt. „Organizacja opieki nad pacjentami z hipercholesterolemią rodzinną”. W posiedzeniu udział wzięli:

·         Prof. Marcin Gruchała

·         Prof. Wojciech Drygas

·         Prof. Dariusz Dudek

·         Prof. Małgorzata Myśliwiec

·         dr Krzysztof Chlebus

·         Wojciech Walaszczyk, Wiceprezes Stowarzyszenia Pacjentów z Hipercholesterolemią Rodzinną

·         Posłowie: Krzysztof Ostrowski, Przewodniczący Zespołu, Andrzej Sośnierz

·         Dwie przedstawicielki Departamentu Zdrowia Publicznego w MZ oraz przedstawicielka Departamentu Analiz i Strategii

·         Przedstawiciele Mediów: Newsrm, Na Temat, Puls Medycyny

W otwierającym wystąpieniu Wojciech Walaszczyk opowiedział o działaniach Stowarzyszenia i głównych problemach, z którymi zmagają się chorzy. Prof. Dudek w swoim wystąpieniu podkreślał, że hipercholesterolemia uwarunkowana genetycznie jest tym obszarem, w którym przy dobrej organizacji i woli można szybko i stosunkowo niedrogo dokonać dużej zmiany. Wspominał o nowych terapiach, zwłaszcza tych, które pozwalają „odwrócić” chorobę miażdżycową. Podkreślał także wagę rutynowych rejestrów: ten wprowadzony w Krakowie pozwolił ocenić, że aż 10% osób po zawale ma FH. Profesor Drygas w swoim wystąpieniu podkreślał rolę lekarza POZ. Prof. Myśliwiec nakreśliła główne kwestie związane z leczeniem i wykrywaniem FH u dzieci i młodzieży, argumentując, że w tym obszarze Polska wciąż stoi w miejscu i należałoby jak najszybciej wdrożyć bilans 6-latków. W słowie kończącym Pan Przewodniczący podkreślił, powołując się na wystąpienie dr Chlebusa o Krajowym Centrum Leczenia FH, że przez ostatnie półtora roku zadziało się wiele dobrego w tym obszarze, aczkolwiek wciąż potrzebne są nowe leki – inhibitory PCSK9 – oraz wprowadzenie screeningu u dzieci. Wyraził nadzieję, że dzięki dodatkowym środkom w budżecie na zdrowie być może uda się te oczekiwania spełnić. Poprosił także ekspertów o oszacowanie kosztów pośrednich i bezpośrednich FH.

Zachęcamy do odsłuchania nagrania z posiedzenia:

http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/transmisje_arch.xsp?unid=9FD741225C704A67C12581B8002F914E