Plan na zdrowie. Wyjazd góry wysokie – wykład himalaisty dr.n. med. Roberta Szymczaka

11 grudnia w auli Auditorium Primum GUMed przy al. Zwycięstwa 41-42 w Gdańsku odbył się wykład himalaisty,  dr n. med. Roberta Szymczaka – „Plan na zdrowie. Wyjazd góry wysokie”.
To niecodzienna inicjatywa dzięki, której mogliśmy poruszyć temat ważnych badań profilaktycznych wśród osób aktywnych.
Od razu śpieszymy z wyjaśnieniami co łączy organizatorów czyli: Sopocki Klub Taternictwa Jaskiniowego ze Stowarzyszeniem Pacjentów z Hiperlipidemią Rodzinną i górami wysokimi.
Tym, co nas łączy są LUDZIE i PASJE.

 

👌Jeśli ktoś chodzi po jaskiniach to nie jest tak, że nie chodzi też po górach.

👌Jeśli ktoś chodzi lub wspina się w górach to może spróbować swoich sił na kursie taternictwa jaskiniowego.

👌Jeśli ktoś dba o zdrowie i wykonuje badania profilaktyczne to może się okazać, że ma podwyższony cholesterol.

Co ciekawe istnieje choroba genetyczna🧬, gdzie mamy od urodzenia wysoki poziom cholesterolu. Ta choroba to hipercholesterolemia rodzinna…. Ludzie, którzy mają tę chorobę chodzą po górach wysokich, po jaskiniach i robią tysiące innych ciekawych rzeczy. Niestety w Stowarzyszeniu są też osoby, które dowiedziały się o chorobie za późno. W większości przypadków w Polsce ta choroba jest diagnozowana, kiedy dochodzi już do powikłań i w zbyt młodym wieku nasz górski kumpel ma np. zawał serca.

Dlatego w  trakcie spotkania poruszono ważne kwestie związane z:

– przedwyprawową oceną zdrowia i zalecanych badań profilaktycznych,
– schematem aklimatyzacji,

– reakcjami organizmu i fizjologią na dużej wysokości,
– pierwszą pomocą górską (skład apteczki, jak realnie mogę pomóc jako partner).
Przed wykładem istniała możliwość  darmowego oznaczenia lipidogramu i konsultacja  wyniku z lekarzem.
Mamy wrażenie, że wiele osób wśród słuchaczy prelekcji na poważnie przyjrzy się teraz swoim badaniom profilaktycznym i obowiązkowo oznaczy poziom lipidogramu.
 
Robert Szymczak – zdobywca Nanga Parbat, Dhaulagiri i Everestu, lekarz zimowych wypraw narodowych na Broad Peak i Nanga Parbat. Szkoleniowiec kadry i lekarz konsultujący podczas ostatniej narodowej zimowej wyprawy na K2, na co dzień wykładowca w Katedrze Medycyny Ratunkowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, studiów podyplomowych z zakresu medycyny ekstremalnej i medycyny podróży na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Współorganizatorami prelekcji  byli Gdański Uniwersytet Medyczny, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne i Krajowe Centrum Hipercholesterolemii Rodzinnej

Fot. Sylwia Mierzewska UCK