Obchody Dnia Świadomości Hipercholesterolemii Rodzinnej – konferencja prasowa

W ramach obchodów Dnia Świadomości Hipercholesterolemii Rodzinnej, 7 września w Warszawie odbyła się pierwsza konferencja prasowa Stowarzyszenia Pacjentów z Hiperlipidemią Rodzinną.

W ramach obchodów zbliżającego się Dnia Świadomości Hipercholesterolemii Rodzinnej, Stowarzyszenie Pacjentów z Hiperlipidemią Rodzinną w Gdańsku zorganizowało konferencję prasową na temat Hipercholesterolemii Rodzinnej pt. „Odziedziczone zagrożenie – dlaczego warto szukać perspektyw w walce z Hipercholesterolemią Rodzinną”. Konferencja została objęta patronatami Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego.

Konferencję otworzył  prof. Zbigniew Kalarus, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, który mówił o tym jak olbrzymie zagrożenie zarówno dla serca i układu krążenia niesie ze sobą Hipercholesterolemia Rodzinna i jak ważny z punktu widzenia kardiologów jest to problem.
Prof. Marcin Gruchała z Kliniki Kardiologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Krajowego Centrum Diagnostyki i Leczenia Hipercholesterolemii Rodzinnej w Gdańsku omówił jak rozpoznaje się Hipercholesterolemię Rodzinną, jakie badania należy brać pod uwagę przy stawianiu diagnozy oraz jak bardzo ważna w opiece nad chorymi z hipercholesterolemią rodzinną jest diagnostyka kaskadowa za pomocą której można z pokolenia na pokolenie wykrywać kolejne przypadki choroby.

Szacuje się, że w Polsce na Hipercholesterolemię Rodzinną choruje ok. 200 tysięcy osób. W Krajowym Centrum Diagnostyki i Leczenia Hipercholesterolemii Rodzinnej w Gdańsku pacjentów powstał pierwszy w Polsce krajowy rejestr pacjentów z Hipercholesterolemią Rodzinną. Jak powstawał ogólnopolski rejestr oraz jakie ma on znaczenie dla chorych i ich rodzin – o tym mówił dr Krzysztof Chlebus z Kliniki Kardiologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Krajowego Centrum Diagnostyki i Leczenia Hipercholesterolemii Rodzinnej w o Gdańsku.

Po nim zabrał głos Maciej Banach, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Lipidologicznego który
opowiedział o najnowszych metodach leczenia Test Hipercholesterolemii Rodzinnej, m.in. o przeciwciałach monoklonalnych, które stanowią przełom w terapii pacjentów z niekontrolowanym stężeniem cholesterolu.

Po wystąpieniach ekspertów redaktor Iwona Schymalla, prowadząca spotkanie, przeprowadziła krótki wywiad z Magdaleną Miarą-Kosewską – pacjentką, Fire która opowiedziała o tym jak żyje się  z chorobą i jak można chronić siebie i swoją rodzinę przed jej dramatycznymi konsekwencjami. Na zakończenie konferencji, wholesale nba jerseys zabrała głos Justyna Borowiec ze Stowarzyszenia Pacjentów z Hiperlipidemią Rodzinną i opowiedziała o stowarzyszeniu i działaniach jakie podejmuje ono na rzecz chorych w Polsce. Omówiła także działania jakie Stowarzyszenie planuje podjąć z okazji „Dnia Świadomości Hipercholesterolemii Rodzinnej, który 24 września obchodzony będzie w Polsce już po raz drugi. W gdyńskim Centrum Riviera w dniu 26 września 2015 (sobota) od godziny 12:00 Stowarzyszenie przeprowadzi akcję edukacyjną dotyczącą Hipercholesterolemii Rodzinnej. Odwiedzający stoisko Stowarzyszenia będą mogli skorzystać z bezpłatnych pomiarów stężenia cholesterolu we krwi, porad i konsultacji lekarskich oraz otrzymać materiały edukacyjne i dowiedzieć się czym jest Hipercholesterolemia Rodzinna. 24 września (czwartek) rozpocznie także działanie ogólnopolska telefoniczna Pomoc Pacjencka  nr + 48 530 cheap nfl jerseys 065 430 W każdy czwartek w godzinach 18:00 – 20:00 będzie można porozmawiać ze specjalistą z Krajowego Centrum Diagnostyki i Leczenia Hipercholesterolemii Rodzinnej. Podczas Dnia Świadomości

Hipercholesterolemii Rodzinnej 24 września, linia będzie czynna dłużej tj. od godziny 09:00 do 21:00, tak aby wszyscy zainteresowani cheap jerseys mogli skorzystać z pomocy ekspertów ze Stowarzyszenia. Będzie można także wysłać pytania via Email: kontakt@hipercholesterolemia.pl. Specjaliści odpowiedzą na wszelkie pytania, a najczęściej poruszane problemy znajdą się wraz z odpowiedziami na stronie internetowej Stowarzyszenia.
Po zakończeniu wystąpień, każdy z uczestników mógł zadać pytanie prelegentom lub porozmawiać        o chorobie.

Przy obecnym stanie wiedzy nie można wyleczyć Hipercholesterolemii Rodzinnej, jednak wholesale nba jerseys można zatrzymać jej postęp i wydłużyć życie chorych. Wczesna diagnoza i odpowiednie leczenie są kluczowe w tym procesie. Do tego jednak potrzebne są ?wiadomo?ci działania edukacyjne mające na celu budowanie świadomości choroby wśród społeczeństwa. Ostania konferencja Stowarzyszenia oraz kolejne, które Stowarzyszenie planuje zorganizować w przyszłości na pewno znacznie przyczynią
się do tego.

Gdańsk, 10  września 2015 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *